Апелативният съд увеличи наказанието на подсъдим за причиняване на смърт в ПТП след дрифт с автомобил
Апелативен съд – Варна увеличи на 9 години наказанието на подсъдим за това, че при дрифт с автомобила си, е причинил смъртта на човек. С оглед съкратената процедура, приложена по делото, наказанието, което Михаил М. ще търпи, се редуцира с 1/3 - до 6 години лишаване от свобода.
Без да има правоспособност за управление на превозно средство, Михаил М. закупил лек автомобил. Няколко дни по-късно - на 2 октомври 2018 г. около 23 ч. на централния площад в с. Детелина започнал да прави с него дрифтове – подавал повече газ, въртял волана, задействал ръчната спирачка, при което колата губела сцепление и започвала да се плъзга неуправляемо. В същото време на тротоара пред магазин за хранителни стоки лежал Павел И., който бил в нетрезво състояние и спял. При една от маневрите автомобилът се качил на тротоара, ударил човека и оградата на магазина. Водачът огледал щетите, върнал се в колата и избягал. Пристигналият екип на Спешна помощ констатирал смъртта на Павел. В това време 33-годишният тогава шофьор изоставил автомобила в дере, а ключа и регистрационните табели скрил.
В началото на тази година Варненският окръжен съд осъдил Михаил М. на 5 години лишаване от свобода, като намалил наказанието с 1/3 - на 3 години и 2 месеца, заради съкратеното следствие. Присъдата бе обжалвана пред апелативната инстанция от подсъдимия - с искане за намаляване на наказанието и от частните обвинители – с молба за завишаване на санкцията.
В съдебно заседание защитата обърна внимание на алкохолното опиянение на пострадалия, с което той е допринесъл за печалния резултат. А държавното обвинение придаде тежест на многократните осъждания на подсъдимия за престъпления против транспорта и дързостта на настоящото деяние.
Въззивният съд заключи, че с действията си Михаил М. не е изпълнил задълженията си да не създава опасности за движението, да не поставя в риск живота и здравето на хората, да не причинява имуществени вреди, както и да контролира непрекъснато управляваното пътното превозно средство.
Като отегчаващи вината въззивният съд отчете три обстоятелства: мястото на извършване на деянието – селският площад, където въпреки късния час имало множество хора; бягството от местопроизшествието и липсата на правоспособност. Съдебният състав взе предвид и установените трайни престъпни навици у подсъдимия да извършва престъпления против транспорта. Апелативният съд обаче оправда Михаил М. по обвинението за шофиране с несъобразена скорост, тъй като загубата на контрол над автомобила се дължи не на превишаване на скоростта, а на страничното плъзгане след маневрите.
Решението подлежи на касационен контрол.