Съдът като социално ангажирана институция
Съдът не просто може, но ефективно é обществено ангажирана институция. Примери от дейността на Апелативен съд – Варна даде председателят му Ванухи Аракелян по време на обучение "Корпоративна социална отговорност - перспективи за устойчиво развитие" - проява на Икономически университет - Варна и Министерството на труда и социалната политика. Дискусията премина при огромен интерес от представители на бизнеса, публичния сектор, неправителствени организации и студенти.
Обичайно социалната отговорност се асоциира с частния сектор и по-рядко има успешни практики на държавни институции. Това е един от предразсъдъците, които Варненският апелативен съд разрушава от години. Председателят му представи част от „добрите практики“ като припомни, че за да е успешна всяка една кауза, зад нея трябва да стои целият екип. „Корпоративната или институционалната социална отговорност се състои в добродетелността и оказването на помощ там, където е нужна. За нас важните каузи са младите хора, тяхната образованост, хората в неравностойно положение, нуждаещите се от материална подкрепа. И не на последно място възпитаването на съзнание за опазване на околната среда“, обясни Ванухи Аракелян.
В потвърждение на тези убеждения е дългогодишната подкрепа за най-сърдечния партньор на съда - Школата за изкуства „Дедал“. Досега в арт салона на школата, разположен в съда, бяха открити 14 изложби. Само тази година експозициите бяха три, а до края на годината предстоят още две.
За отговорността към младите хора свидетелстват различните образователни инициативи на всички съдилища от района на Апелативен съд – Варна – от открити уроци и дни на отворени врати до конкурси за есета, рисунки и турнири. В резултат младите хора се запознават отблизо с работата на съдебната власт, привличаме интереса им към правото, обсъждаме с тях съвременните опасности и предотвратяваме прояви на престъпно или укоримо поведение. Работим отлично и с Икономически университет - Варна и Варненския свободен университет, предвид юридическите им специалности. Вече изучаваме възможностите на правото и отвъд пределите на нашата планета - заедно с ученици от няколко училища и студентите от Висшето военноморско училище в рамките на Младежката академия „Космос и право“.
И тъй като вярваме в силата на книгата върху младите /и не само/ хора организирахме две книгодарителски акции, които обогатиха литературния фонд на няколко читалища.
Опитахме освен духовното, да подпомогнем и физическото здраве на съгражданите ни, като в първите седмици на пандемията всеки от нас дари средства на Университетската болница „Св. Марина“ за медикаменти и оборудване в дните, когато такива още нямаше. Ковид-19 влезе във всеки български дом с дистанционното обучение. Добър пример даде Районният съд в Силистра, който предостави компютри за онлайн обучение на деца от семейства с ограничени финансови възможности.
Здравето на децата, но и на планетата ни мотивира всеки ден да отделяме пластмасовите капачки от използваните бутилки. Само тази година съдиите и съдебните служители от Апелативния съд предадоха 14 кг за кампанията на „Аз вярвам и помагам“ за закупуване на детска линейка. Освен за рециклирането на пластмаса, допринасяме за повторната обработка на хартията. В продължение на 18 години Апелативен съд – Варна предава употребявана хартия на Обществения център за околна среда и устойчиво развитие. С вярата, че допринасяме за спасяването от изсичане на хиляди дървета.
„Социалната отговорност се концентрира в помощта – за природата, за младите, за нуждаещите се. Защото чрез тази помощ правим ако не света, то поне обкръжаващата ни среда, града, областта, апелативния ни район едно по-добро място“, каза в заключение председателят на Варненския апелативен съд Ванухи Аракелян в рамките на обучението на Икономически университет – Варна и Министерството на труда и социалната политика.