Един от обвинените в изнудване и строителни измами ще продължи престоя си в ареста
Ще продължава да пребивава в ареста един от обвинените в извършването на изнудване и измами, свързани с ремонтни дейности. Това реши Варненският апелативен съд като разгледа жалбата срещу определение на Окръжния съд в града, с което на Митко С. е било отказано изменение на мярката за неотклонение. Припомняме, че според прокуратурата организираната престъпна група е била създадена с користна цел, действала е от септември 2019 до май тази година във Варна, Пловдив и Севлиево, Чернево, Орешак, Генерал Кантарджиево. Участниците в нея поемали ангажимент да извършат ремонти, договаряли определени суми, но впоследствие искали по-високи. В някои случаи използвали заплахи.
Искането за изменение на мярката на Митко С. бе аргументирано с влошеното му здраве. Медицинските причини и изминалият период на задържането под стража – около 5 месеца – са нови обстоятелства, изброени от защитата. Представителят на държавното обвинение вижда реална опасност от извършване на престъпление при по-лека мярка. Срещу обвиняемия са повдигнати няколко обвинения. Деянията се отличават с изключителна дързост, осъществени са в дълъг период, пострадали са множество лица, има съучастие с други лица в организирана престъпна група.
Апелативен съд – Варна сподели изцяло изводите на първата инстанция за наличието на законовите предпоставки за най-тежката мярка за процесуална принуда. Обоснованото предположение за съпричастността на обвиняемия не само не е разколебано, но разследващите са събрали допълнителни доказателства за участието му в престъпните деяния, за които са повдигнати обвиненията. И горната инстанция намира, че има опасност, ако е извън ареста, Митко С. да извърши престъпление. Той е обвинен за 5 отделни деяния, които Наказателният кодекс квалифицира като тежки умишлени престъпления. Съдебният състав изтъкна многобройността на деянията, на пострадалите лица и продължителния период на реализиране на посегателствата. Не са настъпили нови обстоятелства от първоначалното вземане на мярката за неотклонение, които да налагат промяната й.
Относно здравословните проблеми на 37-годишния мъж бе отчетено, че органите на досъдебното производство са направили необходимото, за да осигурят необходимата медицинска грижа. Въззивната инстанция не смята, че здравословното състояние се отличава със спешност, нито че налага изменение на мярката. Съдът указа на прокуратурата да назначи съдебно-медицинска експертиза, която да изясни дали здравният статус на обвиняемия е съвместим с условията на местата за задържане.
Определението на апелативната инстанция не подлежи на обжалване.