Консултантът по зависимости Валентин Русимов предупреди родителите: „Много лесно възрастните стават съзависими, толерирайки употребата на наркотици от децата си“
В рамките на образователната кампания „Децата и наркотиците: истина и легенди“ наказателният съдия от Варненския апелативен съд Светослава Колева и консултантът по зависимости от сдружение „Отвори очи“ Валентин Русимов проведоха среща с родители на ученици от Професионалната техническа гимназия във Варна.
„Да направим всичко по силите си, за да опазим децата си от наркотиците, е кауза, която споделям и в качеството си на родител, и като съдия“, каза в началото на срещата Светослава Колева. Валентин Русимов разкри пътя, през който е преминал – от 6-годишна зависимост, през лечение до това да помага на млади хора, да се справят с проблема, а на останалите – да не посягат към психоактивни вещества.
„Изключително тънка е границата между зависимостта и съзависимостта. Често, с прекалена подкрепа и доверие към децата си, или от недостатъчна осведоменост, родителите стават съзависими“, предупреди Русимов. Той даде метафоричен пример - толерантността към употребата на наркотици е като строеж на къща върху пясъчна основа – с едната ръка строим, с другата разрушаваме.
Гостите запознаха домакините си с признаците, чрез които могат да разпознаят евентуална употреба на забранени вещества: физическите, психологическите и социалните проявления. Резки промени във външния вид, в поведението, връзката с околните, приятелския кръг, загубата на интерес, пониженият успех, увеличените отсъствия от училище, агресията или параноята – всичко това може да е знак, че детето употребява забранени субстанции.
Родителите изразиха притеснение, че свръхизискванията към тийнейджърите и стресът, на който са подложени, може да ги подтикнат към опасни вещества. Обсъдени бяха практически съвети за подход и възможности за помощ. Общо бе мнението, че разговорите и близостта с децата са сред предпоставките младите да не посягат към наркотиците. Спортът, извънкласните занимания, хобитата и съвместните дейности в семейството са силно препоръчвани от експертите, обобщи Валентин Русимов.
„Обществото сякаш разви толерантност и не проявява особена критичност към това деца да пушат цигари, вейп, дори марихуана. Често децата ще ви изброят редица основания защо е нормално да се приемат вещества със стимулиращо или с успокояващо действие. Това всъщност са основните митове, които вие ще трябва да опровергаете аргументирано“, сподели своите наблюдения наказателният съдия. Тя очерта основните митове: марихуаната не вреди, всички го правят, няма да се пристрастя, на мен ще ми се размине, винаги мога да се откажа, наркоманията сполетява само проблемни семейства.
Всяко едно психоактивно вещество влияе на мозъка. Валентин Русимов бе категоричен, че човек няма възможност да противодейства, защото се засяга целият организъм. Волята не може да влияе на биохимичните процеси. След краткотрайно и заблуждаващо усещане за щастие и позитивни състояния, зависимият изпада в продължителна депресия.
Родителите получиха информация за актуалната картина на наркоразпространението във Варна – като видове вещества, масовост, интоксикации сред децата, но и за наказаните от съдилищата за престъпления, свързани с наркотици. Ако доскоро фентанилът беше проблем предимно в Съединените щати, от няколко години този опиат е и във Варна, приемът му тук също е довел до смърт. Само за изминалата година в града са иззети около 115 грама – количество, достатъчно за стотици хиляди дози. За нуждите на наркопазара той не се дозира с такава прецизност, която да не представлява риск за живота. „Ако фентанил бъде добавен към вейп, това е руска рулетка. Може да причини смърт, защото фаталното количество е колкото зрънце сол“, обясни съдия Светослава Колева. Опасността е особено изразена при децата. Техният организъм е „чист“, прагът на поносимост е нисък. Доза, с която тялото на възрастен или зависим би могло да се справи, за подрастващия може да е смъртоносна.