Българин ще бъде предаден на полските власти за наказателно преследване, свързано с пране на пари
Български гражданин, издирван с Европейска заповед за арест, да бъде предаден на съдебните власти в Република Полша. Това реши Варненският апелативен съд, като потвърди решението на Варненския окръжен съд.
Българинът е разследван за финансови транзакции на имущество с незаконен произход. Окръжният съд в Гданск е издал Европейска заповед за задържане на Румен С. Според документа, през 2022 г. в съучастие с неустановено лице, той е направил опит да приеме по банкова сметка над 236 хиляди евро, които произхождали от престъпна дейност. 32-годишният мъж не е участвал в досъдебно производство, което продължава към момента. Полската държава е предоставила гаранции, че ако му бъде наложено ефективно наказание, той може да го изтърпи на територията на Република България. Мъжът е задържан при полицейска проверка на 6 юни в аксаковско село. Окръжният съд във Варна е допуснал изпълнение на заповедта за арест, но Румен С. обжалва акта пред настоящата инстанция.
Той помоли да не бъде предаван на искащата държава. Съдът оцени като правилна преценката на първата инстанция, че ЕЗА е издадена съобразно изискванията на българския закон, описаните деяния са наказуеми и по българското законодателството, макар случаят да не изисква двойна наказуемост. Съгласно законодателството на изпълняващата държава, предаването на исканото лице може да се извърши, при условие че след като бъде изслушано, то ще бъде върнато в изпълняващата държава, за да изтърпи наложеното наказание „лишаване от свобода“ или мярка, изискваща задържане. Гаранцията е достатъчна, за да се осигури необходимата закрила на българския гражданин в случай на осъдителна присъда. Правилен и законосъобразен е изводът на Окръжния съд, че не са налични нито абсолютните, нито факултативните предпоставки за отказ да се изпълни заповедта.
Прилагането на принципа на взаимното признаване на съдебни актове, основаващ се на взаимното доверие между държавите-членки на ЕС прави възможно еволюирането от класическия принцип на международно сътрудничество към една по-висша форма на международно съдействие за прилагане на съдебните актове, е записано в решението на въззивната инстанция. В основата на взаимното признаване следва да стои уважението към правото на другия и вяра в достигането от всяка държава-членка на минималния праг на защита на основните права на човека и на принципите на правовата държава. На този принцип се основава естеството на Европейската заповед за арест.
Румен С. ще остане под стража до фактическото му предаване на полската страна. Решението на Апелативния съд е окончателно.