Пълен запис и видео репортаж от Първото планетарно съдебно заседание вече са достъпни в канала на Младежката академия „Космос и право“ в YouTube
Младежката академия „Космос и право“ – регионалната образователна програма на Планетариума на Висшето военноморско училище и Апелативен съд – Варна – вече има собствен канал в социалната медия YouTube. Първите материали, които можете да видите, са пълният запис от Първото планетарно съдебно заседание и част от акцентите в него, под формата на репортаж. За да го гледате, последвайте линка: https://www.youtube.com/watch?v=0DAwID8HJyI&t=257s
Ето за какво разказваме:
Първото Планетарно съдебно заседание, по инициатива на Планетариума на Военноморското училище и Варненския апелативен съд постави акцент върху космическите отпадъци и правния режим в космоса.
Неработещи сателити, осколки от изстреляни ракети, отломки от летателни средства – с общо тегло над 9 тона. Всичко това са космически отпадъци, които се движат около Земята със скорост около 25 хиляди км/ч - скорост, пораждаща енергия, сравнима с детонационната сила на мощен експлозив.
Рада Попова, която е главен юрист в Isar Aerospace казва, че каскадният ефект, който се създава от голямата скорост на космическите отпадъци, постоянният риск те да създават нови и нови колизии и нови и нови облаци от отпадъци, експоненциално расте. А космическото право, каквото е в момента, не забранява производството на такива отпадъци.
По данни на Европейската космическа агенция, над 129 милиона фрагмента, големи над 1 милиметър съставляват космическото сметище в най-силно използваната ниска околоземна орбита. Високата скорост на тези частици може да бъде убийствена за изкуствените спътници, които осигуряват ежедневни услуги за всеки от нас - телекомуникации, навигация, интернет, GPS, прогноза за времето, наблюдение на земята. Можем да загубим тази критично важна инфраструктура само с един сблъсък между сателит и летяща стружка от боя например.
Проект мениджърът в Белгийската космическа агенция Стела Ткачова разказва, че през 2019 г. сателит на Интелсат №29 е спрял да функционира, вероятно вследствие на взаимодействие с отпадъци. Сателитът не е бил застрахован и инцидентът е предизвикал загуби за компанията между 40 и 50 млн долара на година.
Операторите на сателити не са задължени да информират останалите космически играчи при повреда, разпадане или риск от сблъсък.
Стела Ткачова даде реален пример: отново през 2019 г. европейският сателит Aeolus за изчисляване на скоростта на вятъра, е щял да се сблъска със Starlink 44 на компанията на Илон Мъск. Въпреки че Старлинк са били информирани, са отказали да помръднат спътника си. Вследствие на което Европейската космическа агенция е била задължена сама със собствени средства, публични средства да премести Aeolus.
Затова, според Рада Попова, предизвикателството пред правото е първо да дефинира какво е разрешено и какво е забранено по отношение създаването на космически отпадъци и да се намери начин всички космически актьори, независимо дали са частни фирми като SpaceХ или OneWeb, при планирането на своите космически операции и конструирането на обектите си да взимат всички възможни мерки, за да предотвратяват ненужното създаване на отпадъци.
Ръководителят на Планетариума на ВВМУ доц. Веселка Радева обобщава, че е изключително важно да има закони, правила, както на земята, така и в космоса. Така ще може се запази мирът, чистотата и спокойствието в това пространство, което тепърва човешката цивилизация ще усвоява. “А младите хора, към които е насочена нашата програма – младежка космическа академия по право - е великолепна, защото ще ги мотивира да се замислят за тяхното бъдеще за това как ще управляват това пространство”.
Председателят на Апелативния съд във Варна Ванухи Аракелян допълва, че не бива да допуснем проблемите, които създадохме на Земята и които вероятно ще оставим за решаване на поколението на децата ни – замърсяване, изчерпване на ресурси, неравенства, да не пренесем и космически мултиплицираме. “И тъй като човек вече не просто иска да опознае звездите, не просто иска да полети в извънземна орбита и да се върне, а търси нов космически дом за себе си, трябва да направим необходимото, за да има регламентация”.
Съдия Георги Йовчев от Варненския апелативен съд смята, че приносът на съдиите е в това да помогнат на младите хора да придобият на достъпно ниво представа за земното право, за да се направи връзка с космическото право. „Защото ако приемем че досега субект на космическото право са били основно държавите, в настоящето и в бъдеще, все по-голяма част от субектите ще бъдат и частните корпорации“.
Предстои участниците в Младежката академия „Космос и право” да гостуват на съдии във Варненския апелативен съд и да се включат в дискусия във Военноморското училище, в която ще търсят отговори на въпросите за отговорността и решенията на проблема с космическите отпадъци.
---------------
Провеждането на бъдещите събития ще бъде съобразно епидемичната обстановка в страната, тъй като е планирано те да бъдат в присъствена форма.
А ето и линк към пълния запис: