Онлайн платформата за съдебната етика бе представена на Форум по правата на човека
Екипът на „Съдебна етика“ представи платформата на Форум по правата на човека в София. Колективът, разработил проекта, се състои от съдия Ангелина Лазарова от Апелативен съд – Варна, младшите съдии Калина Станчева от Софийски градски съд и Радослав Ангелов от Окръжен съд – Ловеч, и младши прокурор Георги Коджаниколов от Районна прокуратура Пловдив. Модератор на събитието бе съдия Росица Тончева, също от Апелативен съд - Варна.
Идеята за създаването на платформата е на отбора на Националния институт на правосъдието (НИП), който участва в полуфинала на състезанието на Европейската мрежа за съдебно обучение THEMIS в Барселона преди близо година, чийто ръководител бе съдия Лазарова. Така бе създадена интернет среда, в която магистратите от Европейския съюз могат да повишават компетентността, да споделят обща мрежа за дискусии и заедно да решават етични дилеми от ежедневието си. Замисълът бе доразвит в сътрудничество с НИП и създаването на общност „Съдебна етика” в рамките на Форума по права на човека по проект „Съвременна учебна среда за съдии, прокурори, следователи и други представители на професионалната общност“.
Judicialethicsplatform.nij.bg е на български и английски език, със свободен достъп и за регистрирани потребители. Тласък за съществуването й дава потребността от ясни очертания на това кое е допустимото и кое – не в етичното поведение на съдии, следователи и прокурори. Платформата е достъпна за всеки, който иска да опознае етичните стандарти, възложени за спазване в процеса на правораздаване и обвързващи цялостния живот на представителите на съдебната система.
Съдържанието на дигиталната територия е статично в частта на предоставените източници на правила, само/обучителни ресурси и пр., и динамично – с отразяване на новини на национално и международно ниво.
За една година платформата събра в близо 8400 посетители от цял свят и над 31 200 индивидуални посещения. В Зоната за дискусии се обсъждат въпроси като мястото на емпатията при взимането на решения, предизвикателствата, свързани с присъствието на магистратите в социалните мрежи, подаването на сигнали за нередности при поддържането на съдебната независимост, и много други. Освен строго професионалните въпроси, темите, които вълнуват магистратите по света, са например ограниченията на свободата им при публикуването на снимки и коментари в социалните мрежи или по отношение на външния вид.
Във втората сесия на Форума по права на човека участваха 49 съдии, прокурори, следователи и адвокати. Дискусиите бяха посветени на принципите на съдебната етика, колегиалността и комуникацията, международните стандарти за професионално поведение и интегритет, доверието между съдебната власт и адвокатурата. Съдия Рике Ласен от Окръжния съд в Осло представи норвежкия опит по разглежданите теми.