C C C C A+ A A- X

Третокурсници в ИУ – Варна завършват стажа си в Апелативния съд

Дата на публикуване 26 юни 2026 Последна редакция 26 юни 2026 Инициативи и събития Отпечатай

            Три студентки от Икономическия университет във Варна успешно приключват стажа си в Апелативния съд. Момичетата са на прага на четвъртата година от своето следване в специалност „Съдебна администрация“. Мнозинството от тях имат желание да се присъединят към съдебната система. За да укрепят интереса си към правото и да задълбочат знанията си за функционирането на съда, те имаха възможност да се запознаят с дела, разглеждани от въззивната инстанция, да участват в работата на деловодствата и да присъстват на открити заседания.

            Съдебният администратор Ани Бъчварова ги въведе във видовете дела, подсъдни на апелативните съдилища. Посочи нормативната база, която регулира дейността на администрацията и отграничи някои изисквания в Правилника за администрацията и в Етичния кодекс на съдебните служители. Бъчварова разясни накратко как са разпределени длъжностите в съда и какви задължения има всеки служител. Подчерта, че никое дело не би могло да се развива без в него да са вложили труда си множество съдебни служители – тяхната работа е ключова за бързото и качественото движение и приключване на делата. Те са и тези, които се срещат със страните по делата и които са „лицето“ на съдебната система. Емпатията и търпението са важна част от качествата на служителя, защото всеки, който влиза в съда, иска да получи решение на проблема си по начин, който той смята за правилен и справедлив.

            Стажантите имаха възможност да видят как се администрират делата в електронна среда и как развитието на технологиите облекчава гражданите и адвокатите им. Дигитализацията цели по-голяма бързина и проследяемост на процесите, увериха се третокурсниците.

Този сайт използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на сайта.

Приемам Отказ Повече информация